chwilowki

„Kleszczowe Zapalenie Mózgu - Szczepimy! Zapobiegamy!”

„Kleszczowe Zapalenie Mózgu - Szczepimy! Zapobiegamy!” – ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna

   Celem kampanii jest konieczność podniesienia świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki i ochrony przed chorobami wywoływanymi przez kleszcze, ze szczególnym uwzględnieniem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

   Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, która zdaniem WHO może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych u 35- 38% pacjentów lub nawet zgonu w 1- 4% przypadków. W odróżnieniu od boreliozy, w przypadku której nie ma skutecznej profilaktyki, przed KZM można się ochronić w 99% poddając się szczepieniom ochronnym.

   W Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowujemy znaczący wzrost przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W 2013 roku zarejestrowano 225 zachorowań, podczas gdy w latach 1990- 1992 obserwowano jedynie od 4 do 8 przypadków rocznie.

   Wzrost zachorowalności na kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce to przede wszystkim efekt ocieplenia klimatu mający odzwierciedlenie w łagodniejszym przebiegu zim, a także w zanikaniu tzw. przejściowych pór roku, co jest następstwem większej przeżywalności kleszczy.

   Z uwagi na skalę zagrożenia oraz poważne powikłania choroby najważniejszym celem kampanii jest edukacja na temat szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

   Kampania, której głównym organizatorem jest Fundacja Aby Żyć, obejmuje zintegrowane działania w mediach, m.in. w Internecie (strona internetowa szczepkleszcz.pl strony Facebook oraz kanału You Tube).

Pliki do pobrania
Download this file (Kleszcze - ulotka.pdf)Kleszcze - ulotka

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 14) 621 70 97,  621 70 98
fax (+48 14) 621 75 43
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie